Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Hogyan és mire hatnak a folyékony vitaminkomplexek összetevői - 2. rész az ásványok, nyomelemek

Hogyan és mire hatnak a folyékony vitaminkomplexek összetevői - 2. rész az ásványok, nyomelemek

A multivitaminok sajátossága, hogy többféle összetevő van bennük azért, hogy többféle problémát, hiányállapotot oldjunk meg velük. Most kibontjuk neked, hogy a svéd folyékony vitaminokban található ásványi anyagok és nyomelemek, mire és hogyan hatnak.

Amikor vitamint, vitaminokat választunk, fontos szempont, hogy kellően kiegyensúlyozott legyen az összeválogatott paletta, minden legyen benne és megoldjon minden hiányállapotot, és az abból fakadó tüneteket. A folyékony svéd vitaminkomplexekben minden vitamin, ásványianyag benne van, és tele vannak szupertápanyagokkal, szuperzöldekkel.

A mostani sorozatunkból megtudhatod, hogy 1 kupak svéd multivitavitamin elfogyasztásával mennyi mindenre hasznos ásványi anyagot és nyomelemet adsz a testednek.
 

2. rész
A folyékony svéd készítmények ásványi anyag és nyomelemkínálata


A sorozatunk második részében a folyékony multivitamin készítmény ásványi anyagait és nyomelemeit vesszük sorra.

A következő multivitamin készítmények ásványi anyagairól és nyomelemeiről lesz szó ebben a cikkünkben:

WOMAN folyékony multivitamin nőknek

WOMAN 50+ folyékony multivitamin 50 feletti nőknek

MAN folyékony multivitamin férfiaknak

MAN 50+ folyékony multivitamin 50 feletti férfiaknak

SUPER KIDS multivitamin gyerekeknek

ULTRA+ multivitamin készítmény

MEGA SPORT multivitamin készítmény

A folyékony multivitamin készítményben a következő fő ásványi anyagok és nyomelemek találhatók meg:

kalcium, kálium, magnézium, mangán, cink, jód, króm, réz, szelén + további 72-féle mikroelem óceáni forrásból.

További folyékony ásványi anyag és nyomelem készítmények:

Folyékony Cal-Mag készítmény

Folyékony vas készítmény
 

A svéd multivitaminok ásványi anyagai


Kalcium

A kalcium nagyon fontos ásványi anyag, amire minden sejtünknek szüksége van. Ennek az ásványi anyagnak a csontok szilárdságának biztosításán kívül nagy szerepe van az idegek és izmok működésében is.

A D-vitamin segíti a kalcium bélből való felszívódását, és a vizelettel való kiválasztásának csökkenését. D-vitamin minden folyékony multivitamin készítményben van!

Az alacsony kalciumszint izomgörcsöket, izomfájdalmat, érzészavarokat okozhat, mert ilyenkor fokozottá válik az idegek és az izmok ingerelhetősége, vagyis kisebb ingerekre hevesebben reagálnak. Hosszú távon csontritkulás alakul ki elegendő kalcium nélkül.

Kálium

A káliumra minden sejtünknek szüksége van, ahogy nátriumra is. A svéd folyékony multivitaminokban azért nincs nátrium, mert az könnyen elegendő kerül be, ha megfelelően sózzuk az ételeinket.

Kálium nagyrészt a sejtek belsejében található, addig a nátrium épp ellenkezőleg, a sejteken kívül van. Ha felborul ez az egyensúly, annak sokféle káros következménye lehet: folyadék-visszatartás jelentkezhet, megnőhet a vérnyomás, alvási problémák alakulhatnak ki, magasabb lesz a koleszterinszint, és vércukor gondok is kialakulhatnak.

A kálium segíti az idegrendszer, az izmok és más sejtek és enzimek működését, szabályozza a vérnyomást, a vércukorszintet és a folyadékháztartást.

Ha megfelelően működik az idegrendszer, akkor az agyunk is jól működik, és védi a vese működését. Ez az ásványi anyag aktívan tart minket az izmok működésének segítésével. A káliumnak köszönhetően lesz elég erőnk a mindennapi tevékenységeink elvégzéséhez.

Káliumhiányra utaló jelek a gyengeség, fáradtság és izomgörcsök; az emésztési problémák, rendszertelen szívverés, szívritmuszavar, mert a szívünkre is hat a kálium. A káliumhiány esetén megemelkedhet a vérnyomás is.

A megemelkedett inzulinszint is lehet a káliumhiány következményes, mert összefüggés van a cukor, a vércukor, a kettes típusú cukorbetegség és a kálium között. Ha van elég kálium a szervezetünkben, akkor az inzulin igényünk automatikusan csökken. Ezért nagyon fontos, hogy a cukorbetegek vagy inzulinrezisztenciával küzdők odafigyeljenek a káliumbevitelükre.

Ha már cukorbetegségről esett szó, akkor érdemes megemlíteni a következő tünetet is, ami nem más, mint az édesség utáni vágy erősödése káliumhiány esetén, mert a kálium a cukor elraktározásában is szerepet játszik, így a bevitelével csökkenthetjük ezt a sóvárgást.

Magnézium

A magnézium az idegeink működését segíti, ezért nagyon fontos ásványi anyag stressz esetén. Ezen kívül a csontok és fogak egészségében is részt vesz a kalcium mellett. Magnézium hatására az érfalak rugalmassága nő, a szívizom működése javul.

A magnéziumhiány leggyakoribb tünetei a gyengeség, az izomgörcsök, a szívritmuszavarok, a koncentrálóképesség problémái és az ingerlékenység. Ilyen tünet lehet még a magas vérnyomás, szapora szívverés is, valamint a csontritkulás, migrén, cukorbetegség, hallucinációk, depresszió, zavartság és szorongás.

Ezekből a tünetekből is látszik, hogy a magnézium mennyire fontos ásványi anyag a magnézium is.

Mangán

A mangán fontos antioxidáns, azaz a C-vitaminhoz hasonló szerepe is van a szerveztünk működéséhez.

Mangánra van szükség a pajzsmirigy- és nemi hormonok előállításához is sokféle enzim felépítéséhez és működéséhez. Az enzimek nem csak az emésztésünket segítik, hanem a sejteken belüli életfolyamatokhoz is.

A mangán segíti a vércukorszint szabályozását és a fehérjék hasznosulását is.
 

A svéd multivitaminok nyomelemei


Cink

A cink legfontosabb szerepe a sejtek védelme, mert cink nélkül a sejteket határoló hártya kevésbé áll ellen a káros hatásoknak. Ez csökkenti a sejtek életképességét.

A cink szabályozza a hormonok termelődését, így közvetett úton befolyásolja a hormonrendszer megfelelő működését is.

A cink kell az inzulin hormon szerkezetének stabilitásához is, ami szükséges a vércukorszint szabályozásához.

A cinknek kedvező hatásai vannak bőrünkre. Cinktartalmú készítmények használatosak a pattanásos bőr kezelésére, illetve a sebgyógyulás elősegítése. Ennek oka a cink antibakteriális hatása, ami fontos a gyulladt, pattanásos bőr kezelésében.

A cink véd a nehézfémek ártalmaitól is, általános méregtelenítő szerepe is van.

Cinkhiány esetén gyakrabban fertőződünk meg vírusok vagy más kórokozók miatt. Ha nincs elég cink a szervezetünkben a bőrünk szárazzá és repedezetté válik, könnyen kialakulhat ekcéma is. A cinkhiány meglátszik a haj és a köröm megjelenésében is.

Jód

Jódra nemcsak a pajzsmirigyünknek van szüksége.  A jód biztosítja a gyerekek megfelelő szellemi fejlődését, és a jódhiány minden életkorban rontja agyunk működését, ami memóriazavarokban vagy a problémamegoldási képesség romlásában nyilvánulhat meg.

A jódhiány hatására a pajzsmirigy megnövekedhet, ami miatt pajzsmirigy-alulműködés alakulhat ki.

A jódhiány következtében gyakran jelentkezik a pajzsmirigy megnagyobbodása. Ennek az a magyarázata, hogy jódra van szükség a pajzsmirigy-hormonok előállításához. Ezek a hormonok minden sejtünk működését befolyásolják, megszablyák azt, hogy mennyi energiát állítsanak elő. Ezt úgy is mondjuk, hogy befolyásolják a sejtek anyagcseréjét.

Emiatt a jódhiány következménye lehet a testsúly növekedése is. Ilyenkor gyakori a magas koleszterinszint és nő az érelmeszesedés kialakulásának kockázata is.

Króm

A króm szükséges a megfelelő vércukorszint fenntartásához. Krómhiány miatt gyakori a magas vércukorszint, ami az inzulin csökkent hatékonyságának az eredménye. Ez is lehet krómhiány következménye.

A króm javítja az inzulin hatását és ezáltal befolyásolja a szénhidrát-, zsír- és fehérje-hasznosulását. A krómhiány rontja a szervezet cukorfelvételi képességét és növeli az inzulin szükségletet.

A krómhiány fáradtsághoz, idegességhez, magas vércukorszinthez, az aminosavak nem megfelelő lebontásához, valamint érelmeszesedéshez vezethet.

Réz

A cinkhez hasonlóan a réz is sok enzimünk alkotórésze, így nagyon sok életfolyamatunkra kihat.

Így a réz fontos az agy, szem, máj, szív, vesék és az izmok jó működéséhez. A réz a vassal együtt részt vesz a vérképzésben is.

A réz a kalcium hasznosulásához is fontos, ezért kell a csontritkulás megelőzéséhez és a csontok egészségének fenntartásához.

Réz hiányában gyermekeknél csontfejlődési és növekedési zavarok, bárkinél vérszegénység és magas koleszterinszint í és csontritkulás alakulhat ki.

Szelén

A szelén is antioxidáns, ahogy a C-vitamin. A szelén a cinkhez hasonlóan védi a sejtjeink épségét.

A szelén erősíti az immunrendszert, mert a kórokozók elleni védekezéshez szükséges folyamatok hatásosabbak, ha van elég szelén a szervezetben.

Szelénhiány is lehet a vérszegénység, általános fáradtság mögött. A szelén segíti a pajzsmirigy működését, ezért szelénhiány állhat a pajzsmirigy-alulműködés mögött, ami sokaknál fáradékonyságban jelentkezik.

A szelénhiányra utaló bőrproblémák lehetnek az anyajegyek, májfoltok gyakoribb előfordulása.

A szelénhiány állhat izomfájdalmak, izombetegségek, illetve hasnyálmirigy- és májproblémák mögött is.

Vas

A vasnak fontos szerepe van az izmok működésében és a kötőszövetek egészségének fenntartásában, továbbá a gyerekek megfelelő fizikai és idegrendszeri fejlődésében, valamint bizonyos hormonok kiválasztásában.

Mindezeken felül a vas a hemoglobin nevű fehérje nélkülözhetetlen alkotóeleme a vörösvértestekben, ami szükséges az oxigénszállításhoz a tüdőből a sejtekhez.

Vas hiányában kevesebb oxigént képes szállítani a vér. Emiatt fáradtság, szédülés alakulhat ki, csökken az izmok munkavégző képessége és a szellemi teljesítőképesség. A fáradtságon kívül a töredezett haj, a repedezett körmök utalhatnak még vashiányra. Súlyos esetben a vashiány meddőséghez, várandós anyáknál a magzat fejlődési rendellenességéhez, magzatelhaláshoz is vezethet.

Összegezve az eddigieket. Mivel ezekben a termékekben minden fontos ásványi anyag és nyomelem benne van, minden olyan hatásra lehet számítani, amit az egyes ásványi anyag és nyomelem fogyasztásával elérhetünk. Nem kell kihagyni egyiket sem, és egyik jótékony hatásáról sem kell lemondanunk!

 

Te is élj a svéd folyékony multivitaminok nyújtotta ásványi anyag- és nyomelemelőnyökkel!
 

Kattints ide a „Hogyan és mire hatnak a folyékony vitaminkomplexek összetevői - 1. rész a vitaminok” cikk elolvasáshoz!